آخرين مطالب

بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن ها

بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن ها

Untitled 1593 بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن ها

مقدمه

فنچ هابا آواز نازک وچهره ی زیبای خود جزو پرندگان بومی چمنزارهای استرالیا محسوب می شوند که دارای قابلیت زادوولد بسیار آسان و راحتی بوده وبه راحتی تکثیر وتولید مثل می نمایند فنچ ها در حضور انسانها هرگز دوست ندارند که دست آموز باشند و در دست انسانها قرار بگیرند یا با فضولی مرتب صاحبانشان روبرو شوندهرگز نبایستی این پرندگان را با دید کم ارزش بودن یا یک اسباب بازی برای کودکانمان نگریستوجان این موجودات جاندار را به بازی و شوخی گرفت.فراموش نکنید که حس زیبای زندگی کردن در تک به تک موجودات زنده موج می زندوما بایستی با درک نیازها و اصول نگهداری صحیح از پرندگان بهترین و مناسبترین مکان برای زندگیشان را برایشان مهیا نماییم.source بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن هافنچ ها عموما پرنده های مقاومی هستند و خیلی کم دچار مریضی خواهند شد ولی شایع ترین بیماری ها را که امکان داره این پرنده در گیر شود را بصورت خلاصه براتون عنوان می کنیم.

علائم بیماری های فنچ :

برخی علائم بیماری های فنچ : تنگی نفس، چشمان قرمز و ملتهب، ترشح چشم و بینی، کم اشتهایی، اسهال، فضولات رنگی، پف غیر عادی پرها، ژولیدگی پرها، آلودگی پرها، تورم پوست و منقار، عدم تحرک، تنگ شدن چشم ها، نیمه باز بودن چشم ها، کج شدن گردن، دور نگه داشتن بال ها از بدن، انگل خارجی در میان پرها.همیشه به علائم بیماری در بین فنچ ها آگاه باشید تا به موقع این علائم را تشخیص دهید و از سرایت بیماری بین دیگر پرندگان جلوگیری کنیددر حقیقت با مشاهده ی هر یک از این علائمی که نام بردیم باید به سلامت پرنده ی خود شک کرده و به دنبال درمان آن باشید:

*اگر متوجه شوید که فنچ از پرواز کردن امتناع می کند باید به این مسئله شک کنید. زیرا فنچ ها معمولا در حال پرواز هستند و فقط هنگام خواب می نشینند.

*فنچ سالم همیشه پر هایش را نزدیگ خود نگه می دارد. اما یک پرنده ی بیمار پر هایش را دور نگه داشته و حالتی پف دار به خود می گیرد.

*مدام صدای تنفس فنچ را چک کنید زیرا فنچ بیمار با منقاری باز و با صدای بلند نفس می کشد.

*خوردن و آشامیدن فنچ نباید تغییری پیدا کند. زیرا چنین تغییری نشانه ی بیماری ست.

*فنچ سالم همیشه چشم هایش را باز نگه می دارد اما فنچ بیمار چشم هایش را نیمه باز و یا بسته نگه می دارد.

*مشاهده ی ترشحاتی از چشم و بینی فنچ یکی دیگر از علائم بیماری محسوب می شود.

*یکی از راه های تشخیص بیماری بررسی مخرج فنچ است. زیرا مخرج مرطوب و آلوده نیز یکی دیگر از علائم بیماری است.

*از آنجایی که فنچ ها شکارچیان ماهری هستند، می توانند علائم بیماری شان را نیز مخفی کنند؛ پس رفتار های فنچ ها را به دقت بررسی کنید.

*مدفوع فنچ را همیشه بررسی کنید زیرا باید خشک و سفید باشد. اگر مدفوع زرد، سبز یا رنگ دیگری باشد، نشانه ی بیمار بودن اوست.

*از آنجایی که این پرنده معمولا سر و صدای زیادی دارد و آواز می خواند ، اگر یک گوشه بنشید باید به سالم بودنش شک کرد.

*اگر متوجه شوید که پرنده ی شما هیچ آب و غذایی نمی خورد نیز باید به سالم بودنش شک کنید. حتما باید همیشه مطمئن شوید که غذا می خورد و دانخوری او را چک کنید.

*پرندگان نیز مانند انسان ها دچار افسردگی می شوند. حتی اگر آب و غذا بخورد و از نظر ظاهری مشکلی نداشته باشد، ممکن است بیمار باشد.

*اگر پرنده ی شما بیمار شد بهتر است ابتدا قفس او را عوض کنید تا شاید کمی بهتر شود.
علائم اولیه و درمان بیماری های فنچ :

PoephilaGuttata بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن ها

فنچ هافال حافظ

۱/افتادگی بال و عدم توانای پرواز فنچ نشانه ی شکستگی بال است.

درمان: بال های او را برای ۳ الی ۴ هفته ببندید.

۲/اگر متوجه شوید که پرنده خود را به زحمت روی میله نگه داشته یا در پاهایش احساس ضعف می کند، احتمالا پاهایش دچار شکستگی شده اند.

درمان: پاهایش را با نی های مخصوص آتل بندی ببندید.

۳/اگر متوجه شدید که پرنده تعادل ندارد و یا نمی تواند بر روی شکمش بنشیند، احتمالا دلیل فلج شدن پرنده و یا شکستگی باشد.

درمان: اگر علت شکستگی بود، همانطور که توضیح داده شد عمل می کنید، اما اگر پرنده فلج شده بود باید ویتامین های خاصی مصرف کند.

۴/تغییر رنگ و ورم انگشتان پرنده یا به دلیل گانگرن – یا همان جراحت و سرمازدگی و پانسمان بیش از حد پاهاست – و یا به دلیل التهاب مفصل و یا عفونت.

درمان: به هیچ عنوان از مواد ضدعفونی کننده استفاده نکنید و نیازی به بریدن پای پرنده هم نیست. درمان این مشکل تنها این است که قفسش را عوض کرده و بگذارید در محیط بزرگ تری پرواز کند.

بیماری های فنچ ها
ورم روده:

در صورت مشاهده این مشکل از دارو TNT استفاده کنید که مدت ۳ الی ۵ روز در آب به پرندگان می دهید این بیماری موجب شده پرنده پف کرده بی تحرک و به مرور طی ۷ الی ۱۱ روز پرنده از بین می رود و علت آن هم خراب بودن ارزن یا سایر تغذیه است. ورم زیر شکم و رگهای سیاه نشانه این بیماری است.
آبله :

در این بیماری دور چشم فنچ قرمز شده دو نوک آنها زخم شده و همچنین ناحیه خروج فضولات آنها زخم شده اگر فنچی را با این علایم دیدید خرید نکنید یا اینکه سریع از گله خودتان خارج کنید یعنی حتی در فضای آن ها هم نباشد این بیماری ظرف ۲ روز کلیه پرنده های شما را می کشد البته پرنده های قوی تر تا ۱۰ روز هم مقاومت می کنند.

برای جلو گیری از این بیماری نباید پرنده ای جز پرنده های گله خودتان وارد پرنده ها کنید.

نکته: اگر پرنده ای را از فضای قرنطینه خارج کردید برای فروش به هر نحوی شده با خریدار توافق کنید چون بر گشت ان پرنده ها به گله موجب ایجاد بیماری و خسارات بیشتر خواهد شد پس تا از فروش تولیدات خود مطمن نیستید پرنده را از گله جدا نکنید.
بری بری :

این بیماری بر اثر ضعیف بودن املاح در بدن پرنده بوجود می آید حرکت سر پرنده به چپ و راست از علایم این بیماری است.
همچنین بخوانید : نتایج لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس ۹۶-۹۷ + جدول
کچلی :

کچلی با تولک رفتن فرق می کند این تفاوت را به مرور شناسایی خواهید کرد اصل این بیماری بخاطر کمبود املاح و استرس می باشد.
( استرس) :

از عوامل عمده ریختن پرها در فنچ استرس است. آ یا در مجاورت فنچتان پرنده دیگری نگهداری می کنید که احتمال ترسیدن فنچ از او وجود داشته باشد؟ اگر جواب مثبت است، پرنده ها را جدا کنید.

از عوامل دیگر، تو لک رفتن پرنده است که سیستم عصبی پرنده را تحت تاثیر قرار می دهد. در این دوره رژیم غذایی فنچ را تقویت کنید و تخم مرغ با پوست، هویج و داروهای تقویتی (مولتی ویتامین و اسیدآمینه و عناصر کمیاب).بیماری فنچ ها
پاهای فلس دار :

این بیماری خیلی رایج نیست و بیشتر براثر کثیفی و وجود نوعی کنه بوجود می آید که برای رفع مشکل آن باید به پای پرنده پماد گلیسرین ید ۱٫۲ درصد یا پماد شقاق استفاده کرد.
انگل :

اگر بیش از یک فنچ دچار پرریزی شد احتمال وجود کرم انگل و یا سایر انگل ها وجود دارد که نیاز به درمان دارد.

نکته : یکی از بیشترین بیماری های موجود در سالن ها بعلت عدم پخته شدن پوست یا تخم مرغ بوجود میاد که یک بیماری باکتریایی یا آنزیمی می باشد که به مرور موجب عدم جذب مواد غذایی شده و ظرف ۷ روزبعد از سبک شدن وزن پرنده موجب مرگ خواهد شد پس تخم مرغ ها را حداقل نیم ساعت دراب جوش بجوشانید. داروی پیشنهادی داکسی سایکلین می باشد که باید یک سی سی در جاآبی ها به مدت ۵ روز بدهید.

پیشنهاد محصول مرتبط :

zenate2 بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن ها  zenate2 بیماری های فنچ وعلائم بیماری آن ها

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

− 2 = 3