آخرين مطالب

تغذیه زنبور عسل

تغذیه زنبور عسل

p 811 620x330 تغذیه زنبور عسل

مقدمه

زنبوران عسل  معمولاً از ماده قندی مخصوصی که در ریشه گلها قرار داده شده است، می مکند و آن را جمع آوری می کنند. ولی زنبور شناسان می گویند کار زنبوران تنها استفاده از این ماده نیست. بلکه احیاناً از تخمدان گلها و ده برگها ومیوه ها نیز استفاده می کنند که قرآن از گل اینها تعبیر به ” من کل ثمرات” کرده است.جعبه عجیبی که از دانشمند زیست شناس”متر لینگ” نقل شده است اهمیت تعبیر قرآن را آشکار می سازند. آنجا که می گوید:همین امروز اگر زنبور عسل ( اعم از اهلی و وحشی) از بین برود یکصد هزار نوع از گیاهان  و گلها و میوه های ما از بین خواهد رفت. در حقیقت آنچه که زنبوران عسل از آن می خورند و انواع میوه هایی که به کمک انها شکل می گیرد و با این حال چه پر معنی است کلمه ” من کل ثمرات” ۱ خدا نیز در قرآن چنین می فرماید:سپس از همه میوه ها بخور و راه پروردگارت را با اطاعت بپوی! آنگاه از شکمه های آنها شربتی شیرین به رنگهای مختلف بیرون می آید که در آن شفای مردمان است. در این برای متفکران آیتی از قدرت خدا  است . و خدای شما بندگان را آفریده است و آن آنگاه می میراند و برخی از شما را به سن انحطاط پیری می رساند، تا هر چه را دانسته است فراموش می کند، که خداوند همیشه دانا و تواناست.

تغذیه زنبور عسل

غذای زنبور عسل از طریق طبیعی و مصنوعی تأمین می شود. در تغذیه طبیعی زنبور عسل از گرده گل و نوش شهد استفاده می کند. بنابراین وجود گیاه و همچنین گلها در تغذیه طبیعی زنبور عسل اهمیت خاصی دارد. با فراوان شدن غذا، تخم ریزی زیاد می شود. و زنبوران با کمبود مکان مواجه می شوند و غریزه طبیعی موجب می شود که ملکه با تعدادی از زنبوران به بیرون کندوبروند و  روی شاخه ها جایی را انتخاب کنند و زنبور دار در آن محل کندو دوم را برای زنبوران می سازد و از آن به بعد زنبورهای عسل در آنجا زندگی می کنند

گروه زنبوران مصنوعی و تغذیه آنها:

زنبورهایی که در کندوهای مصنوعی پرورش داده می شوند تابستان و زمستان را از بین برده اند. زنبوران از ابتدای ماه فوریه شروع به تخم گذاری کننده کارگران به سراغ گلها و درخت ها و شقایق ها رفته هر کدام را مورد بررسی قرار می دهند  پس از آن هوای بهار سراسر زمین را فرا میگیرد. انبارها و زیر زمین ها پر از عسل است و در هر روز هزاران زنبور به دنیامی آیند. زنبوران جنس نر، با شکمی گنده و سنگین از سلولهای وسیع خود خارج شده طبقات را طی می کنند و هنگام شب وقتی از مکیدن گلها به خانه بر می گردند. سر و صداری عظیمی بین آنها حادث میشود. هر کدام جایی را اشغال می کنند اما بعضی از کارگرها که به عللی چند از گروه عقب مانده اند مجبورند تمام وقت را در خارج از لانه بر آستانه در ، در مقابل سرمای سخت استقامت کرده زیرا کوچکترین حادثه حکومت آنها را از بین می برد در این وقت است که ملکه پیر به حرکت در می آید و احساس می کند واقعه ای جدید زندگی او و خانواده اش را تهدید میکند. این ملکه در زندگی خود مانند موجود خوب و نیکوکاری به وظایف مقدس خویش عمل کرده و حال که وظایف او به پایان رسیده است باید جان خود را نیز در این راه بگذارد. یک نیروی سخت آسایش او را تحت تهدید قرار داده بایدبه هرترتیبی که شده از شهر خود کوچ کند. البته او دلش نمی آید همه چیز را به جا گذاشته و برود در این او به مفهومی که ما از آن استنباط می کنیم یک ملکه واقعی نیست که در گنج لانه آسایش کند، دیگران برای رفع خطر به کار و فعالیت بپردازند. او دیگر حکم نمی کند، دستور نمی دهد و مانند کوچکترین افراد خودمطیع  قوانین کشور خودش است و این تمدن عظیم به قدری عاقلانه اسرار آمیز که مانعی نمی توانیم درک کنیم.در هر حال با اینکه از مقام سلطنت ترول کرده و خود را در ردیف سایر افراد عادی قرار داده.      ( مع هذه ) عنوان مادی او از دست نرفته اند و همه می داند که او تنها واسطه  عشق و محبت خانوادگی است. این ملکه خانواده خوددر حال فقد و بدبختی تشکیل داده ( و لا ینقطع ) بودن اندک غفلط مساحمه برای تکثیرنفوس زحمت کشیده و از غذای خود به آنها خوراک داده و به طور خلاصه تمام اعضای دین خانواده بزرگ از کارگر، و جنس نر و ماده و بچه و تخم ها گرفته تا کوچکترین ذره بیمقدار شکل زنبور از این ملکه بوجود آمده و او در رأس تمام این سازمان وسیع قرار داده.است.

رنگ عسل

رنگ عسل بر حسب اینکه زنبور بر چه گل و ثمره ای نشسته و از آن بهره گیری کرده باشد تفاوت می کند. به همین جهت در پاره ای از موارد قهوه ای تیره و گاهی نقره ای سفید و گاهی نقره ای بی رنگ  و گاهی زرد و بعضی اوقات ممکن است مایل به سیاهی باشد! این تنوع رنگها علاوه بر اینکه گویای سرچشمه پر فایده  عسل است تنوعی برای ذدوق و سلیقه ها محسوب می شود. زیرا امروزه ثابت شده است که رنگ غذا در تحریک اشتهای انسان بسیار مفید و موثر است.

 

پیشنهاد محصول مرتبط :

zanbor1 تغذیه زنبور عسل

منبع:http://ivo-nkh.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 2 =