آخرين مطالب

تغذیه مرغ مینا ونگهداری ازآن

تغذیه مرغ مینا ونگهداری ازآن درخانه

273 تغذیه مرغ مینا ونگهداری ازآن

مقدمه

پرنده مینا مدت بسیار زیادی است که همدم انسانها بوده و بسیار محبوب است.مدتها پیش مرغ مینا به عنوان حیوان خانگی اشراف زادگان شناخته شده بود و به مدت ۲۰۰۰ سال نیز هندیان به ستایش این پرنده میپرداختند. اما انچه که امروز موجب محبوبیت این پرنده شده استعداد بسیار زیائد او در تقلید کردن حرفها و حرکاتها است.جالب است بدانید مرغ مینا بسیار بهتر از کاسکو افریقایی میتواند تن صدای افراد را تقلید کند.
این پرنده اسیایی از خانواده ی Sturnidae (منظور Passeriforme) است که از نظر ظاهری تاحدودی شبیه کلاغ است در هند و اندونزی نیز زندگی میکند و ۱۱عدد زیر گونه دارد و اندازه ی ان از در طول از ۹ ۱/۲ اینچ تا ۱۲ اینچ متفاوت میباشد.بزرگترین گونه ی این پرنده مرغ مینای هیل است که تاحدود ۱۲ اینچ طول دارد و صدای ان نیز بسیار بلند است.بالهای سیاه و سفید براق دارد و زمانی که زیر نور می ایستذ پرهایش مانند رنگین کمان میدرخشد.نوکش به رنگ زرد مایل به نارنجی است و روی بالش نقطه ی سفیدرنگی وجود دارد.پا و ساق پا نیز به رنگ زرد است.معمولا دور گردن و زیر چشمها نیز زرد است ولی این الگو در نژادهای مختلف متفاوت است.

اصول اولیه نگهداری از مینا

مینا به دلیل توانایی تقلید صداها و حرف زدن شهرت دارد مانند سایر پرندگان به پر آرایی می پردازد و بعد از خوب شبانه در طی روز نیز ساعاتی را چرت های کوتاه می زند.
نگهداری از مینا با نگهداری از سایر پرندگان متفاوت است با اینکه مینا پرنده بزرگی نیست ولی به قفس بزرگ نیاز دارد زیرا بسیار فعال است و قفس پیششنهادی باید قفس مناسب برای طوطی سانان متوسط باشد چون به پرواز کردن شدیدا نیاز دارد.نگهداری صحیح و اهمیت دادن به مینا باعث ایجاد رابطه عاطفی خوب و شاداب نگه داشتن پرنده می شود.
در اینجا پیشنهاداتی برای بهتر نگهداشتن مینا به شما داده می شود:
۱- رژیم اصلی مینا پلت می باشد از دادن مولتی ویتامین های ترکیبی که برای طوطی سانان ساخته شده خودداری کنید. همچنین پلت هایی که برای طوطی ها شاخته می شود برای مصرف مینا مناسب نیست.
هرگز میوه کال به مینا ندهین تکه های بسیار کوچک میوه های کاملا رسیده و کمی نرم شده برای مینا مناسب است . هفته ای یکبار سیب یا گلابی رسیده برای مینا کافیست.
انگور , توت فرنگی , گیلاس , به مینا ندهین همچنین مینا مرکبات مانند پرتقال را به سختی هضم می کند
۲- ظرف بزرگ آب برای خوردن و حمام پرنده تهیه کنید ۲بار در روز ظرف آب باید تعویض گردد. اجازه دهید مینا در آب کاملا آبتنی کند و آب را به همه جا بپاشد اینکار به شدت پرنده را خوشحال نگه می دارد و به پرآرایی مینا کمک می کند.
۳- چندین لایه روزنامه زیر قفس بگذارین به علت سیستم گوارش و غذای مینا مدفوع این پرنده کمی خیس تر می باشد.
۲بار در زور باید روزنامه تعویض شود یکبار صبح که بیدار می شوین و دیگری نزدیک زمان شام.
۴-برای پرنده اسباب بازیهایی مانند زنگوله و.. استفاده کنید ولی اگر از طرف پرنده استقبال نشد ناراحت نشوین میناها با طوطی سانان تفاوت دارن و بیشتر از بازی با اسباب بازی تمایل به بیرون آمدن از قفس و سرگرم کردن خود به شیوه خود دارن.
۵-ناخن های مینا را قیچی نکنید در عوض نشیمنگاه های مخصوص که باعث کوتاه ماند ناخن ها می شود استفاده کنید همچنین گذاشتن سنگهای صخره ای ته قفس بسیار مفید می باشد ( از پت شاپ تهیه کنید).
۶-بدانید که مینا با سایر پرندگان سازگاری خوبی ندارد به خصوص با پرندگان کوچکتر و احتمال حمله و درگیری وجود دارد.اگر تصمیم به داشتن مینا دارین پرنده دیگری نگهداری نکنید.
۷-آموزش مینا باید در سنین پایین شروع شود این پرندگان به نوازش زیاد علاقه ندارن ولی به نشستن رو شانه و یا دست صاحب خود بی علاقه نیستن.

تغذیه مرغ مینا
مرغ مینا جزو ان دسته از پرندگان است که باید از غذای نرم تغذیه کند.انها عموما میوه خوار هستند و از میوه های رسیده استفاده میکنند بخصوص انجیر.انها همچنین از انواع توتها دانه ها درختچه ها و شهد انواع مختلفی از گلها تغذیه میکنند.در برخی اوقات هم انها از موریانه مارمولک های کوچک و سایر حشرات کوچک تغذیه میکنند.میناها همنشین خوبی برای گیاهخواران هستند.انها علاقه ی زیادی به خوردن انبه الو موز خربزه گلابی دارند .در برخی اوقات میتوانید از کمپوت میوه استفاده کنید اما اولویت با میوه های تازه است.توجه داشته باشید که مرغ مینا دانه ی برخی از میوه ها مانند سیب را نمیتواند هضم کند.میناها به سبزیجات نیز نیاز دارند.شمام میتوانید سیب زمینی های شیرین را پخته و با مقدار بسیار کمی نخود فرنگی در اختیار پرنده قرار دهید همچنین میتوانید بجای سیب زمینی از برنج پخته شده و یا ماکارونی و ذرت استفاده کنید.برخی از منابع پروتئینی که موردنیاز میناها هستند عبارتند از:گوشت سفید مانند مرغ، ماهی، بوقلمون و گوشت خوک، تخم مرغ آب پز خرد شده، و حبوبات.اغلب میناها دچار هموکروماتوز یا بیماری ذخیره سازی آهن میشوند زیرا پروتئین مورد نیاز بدن انها تامین نمیشود.برای تامین اهن مورد نیاز بدن انها از محصولات تجاری که با نام گلوله های مرغ مینا شناخته میشود استفاده کنید. این غذا باید بالاتر از ۱۵۰ ppms آهن داشته باشد.اب تازه باید همیشه در دسترس میناها باشد.میناها هنگام تشنگی منقار خود را از اب پر میکنند و سپس سرخود را به سمت بالامیبرند انها به این طریق اب میخورند

پیشنهاد محصول مرتبط :

zenate2 تغذیه مرغ مینا ونگهداری ازآن  zenate2 تغذیه مرغ مینا ونگهداری ازآن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

90 − = 89