آخرين مطالب

تغذیه کبک

تغذیه کبک

75473445876727286895 تغذیه کبک

اصول تغذیه کبک شبیه سایز پرندگان است . با دانستن اصول تغذیه طیور و اصول جیره نویسی میتوان مدیریت تغذیه گله پرورش کبک را در سنینمختلف انجام داد . اجرا کردن اصول تغذیه در مجموعه پرورش کبک تاثیر قابل توجهی در سوددهی و موفقیت مجموعه پرورش کمک دارد .
حدود ۶۵-۷۰ درصد هزینه های پرورش مربوط به تغذیه کبک است . تقریباً ۵۰ درصد از وقت کارکنان صرف تغذیه گله های پرورشی میشود ، بنابرین دانستن و اجراء کردن اصول تغذیه گاه نقش مهمی در موفقیت پرورش دارد . بخش تغذیه مهمترین بخشی است که میتوان با مدیریت آن سود مجموعه را افزایش داد چون تغذیه گله سهم مهمی از هزینه ها را به خود اختصاص میدهد ، بنابرین درصد جزئی افزایش بازدهی تغذیه سبب افزایش قابل توجه سود مجموعه میشود .
لازمه اجرای اصولی برنامه تغذیه در گله کبک ، مطالعه و یادگیری اصول تغذیه و جیره نویسی طیور است . یکسری از اصول تغذیه تقریباً در همه پرندگان ثابت است از قبیل شناخت احتیاجات پرنده ، شناخت ترکیبات مغذی مواد خوراکی و محدودیت های مواد خوراکی ، اما یکسری از اصول تغذیه مربوط به رفتار پرنده و شرایط مدیریتی پرورش میشود که تعلیق اصول تغذیه و رفتار پرنده میتواند سبب مدیریت مناسب تغذیه در گله شود .

کبک‌ها باید تغذیه نخستین خود را با ۳۸ درصد پروتئین آغاز کنند. پروتئین این جیره غذایی در سن سه تا شش هفتگی به تدریج به ۲۴ درصد کاهش داده می‌شود و سپس تا مرحله بلوغ و دوران نگهداری این مقدار به ۱۷ درصد می‌رسد. تغذیه این پرندگان ۲۴ ساعت پس از خروج از تخم باید شروع شود. جیره غذایی آن مشابه جیره مرغ گوشی است. انرژی مورد نیاز کبک در جیره پیش‌دان در حدود ۳۰۰۰ کیلو کالری در هر کیلوگرم جیره می‌باشد. احتیاجات انرژی و مواد مغذی مورد نیاز کبک در جدول زیر آورده شده است.

مشخصات کل جیره کبک در مراحل مختلف رشد

 جیره پیش‌دانجیره رشدجیره تولید
پروتئین خام۲۵۲۰۱۶
انرژی متابولیسمی۲٫۸۰۲٫۷۰۲٫۷۰
چربی۳٫۷۰۲٫۷۰۲٫۸۰
فیبر۴٫۵۰۳٫۸۰۳٫۲۰
کلسیم۱٫۳۰۱٫۲۰۳٫۰۰
فسفات۰٫۸۰۰٫۷۰۰٫۵۰

نمونه جیره مورد استفاده در تغذیه کبک

 جیره بیش دانجیره تولید
ذرت۲۱٫۰۰۵۱٫۳۲
سویا۵۹٫۲۰۳۹٫۶۱
روغن ذرت۶٫۰۴۴٫۷۷
گندم۹٫۰۰۰٫۰۰
دی کلسیم فسفات۲٫۲۰۲٫۱۹
پودر صدف۱٫۰۵۰٫۶۱
نمک۰٫۴۰۰٫۴۵
ویتامین۰٫۵۰۰٫۵۰
مواد معدنی۰٫۴۵۰٫۴۵
متیونین DL۰٫۱۶۰٫۱۰

میزان خوراک مصرفی در گله مولد
میزان مصرف خوراک در دوره اول پرورش کبک بطور میانگین ۳۳ گرم در روز است.
میزان مصرف خوراک در دوره دوم پرورش (از ۱۸ هفتگی تا ۲۷ هفتگی) بطور میانگین ۴۰ گرم در روز است.
میزان مصرف خوراک در دوره استراحت بطور میانگین ۲۷ گرم در روز است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

26 − 19 =