آخرين مطالب

تغذیه کرم ابریشم

تغذیه کرم ابریشم

article30441 تغذیه کرم ابریشم

مقدمه

در پرورش کرم ابریشم علاوه بر مقدار تغذیه, نحوه غذا دادن که می‌تواند در حفظ کیفیت برگ توت موثر باشد نیز در میزان تولید اهمیت دارد. به منظور بررسی اثر تعداد دفعات تغذیه روزانه بر صفات تولیدی و شاخصهای تغذیه‌ای کرم ابریشم، هیبرید تجاری ۱۰۳×۱۰۴ انتخاب و اثرات چهار تیمار یک, دو, سه و چهار نوبت غذادهی در روز بر این مولفه‌ها مورد بررسی قرار گرفت. بیشتر بودن تعداد دفعات غذا دادن سبب افزایش عملکرد در صفات وزن قشر پیله, وزن پیله, درصد قشر پیله, مقدار و قابلیت مصرف و هضم غذا ‌شد(۱%P<). ولی راندمان تبدیل غذای مصرفی به وزن قشر پیله و وزن پیله در دفعات تغذیه کمتر افزایش می‌یابد. تفاوت درصد شفیره شدن در بین تیمارها معنی داری نبود. کاهش تعداد دفعات تغذیه از ۳ به ۲ و یا ۱ ضمن اینکه سبب سهولت در انجام کار در پرورش انبوه می‌شود از توجیه اقتصادی نیز برخوردار است.

عادت غذایی کرم ابریشم:

کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.
یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد.
سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.

یکی از مهمترین عوامل تأمین سلامتی و رشد کرم ابریشم تغذیه صحیح و به موقع آن بوده و قبل از هر اقدامی باید برگ به میزان و کیفیت لازم برای پرورش کرم تأمین شده باشد . هر جعبه تخم نوغان در تمام طول مدت پرورش بسته به نوع تخم نوغان به ۶۰۰ الی ۸۰۰ کیلو گرم برگ خالص و ۱۰۰۰ کیلو گرم برگ با شاخه نیاز داشته و بر این اساس باید تعداد جعبه های تخم نوغان با توجه به موجودی میزان برگ تعیین شود تا در حین پرو رش کمبودی حاصل نگردد .کرم ابریشم در هر یک از مراحل زندگی به روش تغذیه خاصی نیاز دارد . تغذیه کرم جوان با برگ های خرد شده انجام می شود که اندازه و میزان برگ ها در جداول استاندارد نشان داده شده است .
اندازه برگ ها در ابتدای پرورش باید بسیار کوچک و همزمان با رشد لاروها بزرگ تر شود به طوری که در اولین تغذیه اندازه برگ ها پس ازخرد شدن۰/۵سانتی متر ، روز دوم و سوم سن اول ۱ سانتی متر و در آخرین تغذیه این سن مجددأ به حدود ۰/۵ سانتی متر کاهش پیدا می کند. اولین تغذیه سن دوم با برگ های بریده شده در اندازه ۱/۵ سانتی متر شروع شده و تا پایان سن به اندازه ۲/۵ سانتی متر افزایش پیدا می کند . در آخرین تغذیه سن دوم نیز مجدداً باید از اندازه برگ ها کاسته شده به حدود ۱/۵ سانتی متر برسد .در سن سوم تغذیه با برگ های ۲/۵ سانتی شروع و تا چهار سانتی متر افزایش پیدا می کند . در آخرین تغذیه این سن بهتر است از برگ های ۲ سانتی متری استفاده گردد .مجموع برگ های مصرفی هر جعبه در سن اول حدود ۱۷۷۰ گرم ، در سن دوم ۵۱۰۰ گرم و در سن سوم ۲۱۰۰۰ گرم مشخص گردیده است.برگ هایی که برای کرم جوان انتخاب می شوند باید شاداب ، پر آب و سرشار از املاح و پروتئین باشند . برگ ها پس از چیده شدن ترجیحاث باید فوراً به مصرف تغذیه کرم ها برسد و همان طور که قبلاً ذکر شد در صورت نیاز به ذخیره سازی باید در جای خنک ، تاریک و مرطوب ذخیره شوند تا از ، تخمیر و ترشیدگی آنها جلوگیری به عمل آید .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

− 5 = 1