آخرين مطالب

خصوصیات و مشخصات قرقاول

خصوصیات و مشخصات قرقاول

878139 697748 خصوصيات و مشخصات قرقاول

 مقدمه

قرقاول یکی از زیباترین گونه های پرندگان زینتی می باشد و بسیاری از افراد جامعه به پرورش، نگهداری، شکار و یا مصرف گوشت این پرنده علاقمند هستند. پرورش این پرنده به منظور بهره برداری به صورت واحدهای گوشتی و بندرت در جهت تولید تجاری تخم آنها صورت می گیرد. در حالت طبیعی این پرنده به صورت وحشی در طبیعت زندگی می کند و از دیرباز توسط آدمی شکار شده است، در چند دهه اخیر گرایش های زیادی به مصرف گوشت آنان در جوامع غربی و بسیاری دیگر از جوامع بشری مشاهده شده است. قرقاول با نام علمی فازیانوس کلیچیکوس و نام انگلیسی فزنت متعلق به خانواده فازیانیدها، راسته مرغ سانان از رده پرندگان می باشند. در ایران یک گونه قرقاول و چهار زیرگونه آن زندگی می کند. قرقاول های ایران از خالص ترین قرقاول های دنیا هستند. زیرگونه قرقاول های ایران عبارتند از : قرقاول تالش، ارسباران، سرخس و گلستان.

خصوصیات و مشخصات قرقاول

در قرقاول های ماده، رنگ پرها نخودی تیره با لکه های قهوه ای است و شباهت زیادی با رنگ محیط دارد این رنگ باعث می شود که قرقاول های ماده در طول دوران طولانی خوابیدن روی تخم ها و زمان پرورش دادن جوجه ها از دید دشمنان پنهان بمانند. قرقاول ها، پاهای بلند و قوی دارند که می توانند به مدت طولانی بدوند و اگر خطر نزدیک شود قادر به پرواز می باشند اما پرواز طولانی ندارند و پس از یک پرواز کوتاه به زمین می نشینند و خود را در میان بوته ها پنهان می کنند.طول بدن این پرنده کمتر از یک متر است و وزن نر آن به ۵/۱ کیلوگرم می رسد. این پرنده شباهت زیادی به مرغ خانگی دارد با این تفاوت که قرقاولها دم بسیار بلندی دارند که حدود نصف طول بدن آنهاست. پرهای دم ۹ جفت و جفت وسطی بلندتر است.

عادت ها و رفتارها :

قرقاول ها به صورت اجتماعی زندگی می کنند در فصل تولیدمثل هر گروه، تنها یک نر و چند ماده وجود دارد. پرنده نر نقش رهبری را بر عهده دارد. ولی برای خوابیدن روی تخم ها و پرورش جوجه ها علاقه ای از خود نشان نمی دهد. در فصل تابستان، دسته های قرقاول شامل مادر و جوجه ها هستند ولی در فصل پاییز، اجتماع خانوادگی از هم پاشیده می شود و قرقاولهای هرگروه با هم مخلوط می گردند.قرقاول ها، پاهای قوی و بلندی دارند و می توانند مدت طولانی باسرعت بدوند. در هنگام احساس خطر با حالتی قوزمانند از میان بوته به سرعت می گذرند و از محل خطر دور می شوند ولی وقتی که خطر خیلی نزدیک باشد لا به لای بوته ها مخفی می شود و اگر گاهی مخفیگاهش آشکار شود، پرواز می کند. در هنگام پرواز اول کمی به حالت عمودی از زمین بلند می شود این پرواز با سر و صدای زیادی همراه است. پس از کمی از اوج گیری که ارتفاع آن به ارتفاع پوشش گیاهان منطقه بستگی دارد، پرواز حالت افقی پیدا می کند. قرقاولها در زمان پرواز آسیب پذیرند زیرا پرندگان شکاری می توانند آنها را به آسانی در هوا شکار کنند به همین دلیل قرقاولها پرواز طولانی ندارند و در ارتفاع بالا پرواز نمی کنند. پس از یک پرواز کوتاه به زمین می نشینند و خود را در بین بوته ها و درختان بلند پنهان می کنند.

انواع قرقاولها :

انواع بسیاری متنوعی از قرقاولها وجود دارند که شامل :

۱-قرقاولهای شکاری  ( Phasianus) :

این دسته از قرقاول ها جثه ای ‌متوسط با دمی طویل به تعداد ۱۸ شاهپر دارند. آنها در ۳۳ شکل گوناگون در اغلب نقاط دنیا بجز آفریقا و امریکای جنوبی پراکنده هستند.

قرقاولهای قفقاز(Colchicus)

قرقاولهای طوقی چینی ( Torquatus)

قرقاولهای قرقیزی طوقی ( Mongolicus)

قرقاولهای الوان ژاپنی (Versicolor)

۲- موتاسیونهای قرقاولهای شکاری :

از قرقاولهای شکاری که در اسارت نگهداری شده اند، نژادهای خالص جالب توجهی پرورش یافته اند، مانند: قرقاولهای تنبروسوس (Tenebrosus)،  قرقاول ایزابل (Isabell) و قرقاول سفید .

۳- قرقاولهای دم دراز ‌سیرماتیکوس ( Syrmaticus )

قرقاولهای دم دراز بخاطر عدم وجود پرهای ناحیه گوش و داشتن ‌دم‌دراز و سایر علائم، از شکاری ها قابل تشخیص هستند. از انواع آن می‌توان : قرقاولهای شاهی، قرقاولهای الیوت و قرقالولهای میکادو را‌ نام ‌برد.

۴-  قرقاولهای مرغی شکل ( Lophura )

قرقاولهای مرغی شکل در بین خود گروههای بسته‌ای را به وجود می‌آورند، با وجودیکه نرها رنگهای متنوعی نشان می دهند ولی آنها با یکدیگر خویشاوندی بسیار نزدیکی دارند. این قرقاولها عبارتند از : قرقاول نقره ای، قرقاول سوین هو و قرقاولهای پرلات.

۵-  قرقاولهای چری سولوفوس ( chrysolophus)

از انواع این قرقاول می توان قرقاول طلائی ( ch.pictus)، طلائی تیره،  طلائی لوتینو (ch.lutino)، قرقاول لیدی ام هرست( lady.Amhers) و قرقاول الماس نشان ( ch. amherstiae) را نام برد.

۶- قرقاول های براق (Monals or lophophorus)

از معروفترین انواع آن می توان قرقاول براق شاهی را نام برد. آنها تا حدود زیادی زندگی شبیه به سایر قرقاولها دارند

۷-قرقاولهای گوش دار( Crossoptilon)

از انواع معروف قرقاولها گوش دار آبی می‌نوان آئوریتوم (Crossoptilon auritum) را ذکر نمود. آنها در چین میانه و در مغولستان مرکزی پراکنده هستند. این قرقاولها زندگی گروهی داشته و در مواقع تکثیر هر جفت نر و ماده راه جداگانه از گروه را دنبال می کنند. هر لانه ۸-۵ تخم دارد تعدادی از آنها به ژاپن،آمریکا و آلمان نیز برده شده است .

گستره جغرافیایی :

قرقاول ها در بیشتر جنگل های شمال کشور زندگی می کنند. قرقاول های ایران همه از یک گونه هستند ولی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تفاوتهای جزئی ظاهری، برخی از آنها را به ۴ گونه شامل قرقاول های منطقه ارسباران و دشت مغان در شمال غربی کشور، قرقاولهای تالش از آستارا تا چالوس ، قرقاولهای گلستان از حدود بابل تا پارک گلستان و قرقاولهای سرخس در جنگل های اطراف رودخانه مرزی هریرود می دانند.

منبع : http://ivo-nkh.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

7 + 1 =