آخرين مطالب

زندگی عجیب زنبورعسل وخاصیت عسل

دانستنی های جالب از زنبورعسل وخاصیت عسل

healing properties honey various flowers زندگی عجیب زنبورعسل وخاصیت عسل

زندگی عجیب زنبوران:

در گذشته کمتر و امروزه بر اثر مطالعات زیاد دانشمندان  بسیار زیاد این نکته ثابت شده است که زنبورعسل دارای زندگی بسیار منظم و توأم با برنامه ریزی و تقسیم کار و مسئولیت و نظام بسیار دقیق است. شهر زنبورعسل از پاکیزه ترین و  منظم ترین شهرهاست.(مترلینگ) این دانشمند بزرگ نیز اینچنین گفته است:ملکه در شهرزنبورعسل آن طور که ما تصور می کنیم فر مانروا نیست  بلکه او نیز مثل سایر افراد این شهر مطیع قواعد و نظامات کمی می باشد ما نمی دانیم که این قوامین و نظامات از کجا وضع می شود و به انتظار این هستیم که شاید بتوانیم به این موضوع پی ببریم  و واضح این مقررات را بشناسیم ولی فعلاً به طور موقت آن را ( روح کندو) می خوانیم.ملکه نیز مانند دیگران از روح کندو اطاعت می کند. ما نمی دانیم روح کندو در کجاست؟ ولی می دانیم روح کندو شبیه به قرینه پرندگان نیست و نیز می دانیم که روح کندو یک عادت و ارائه کورکورانه نژاد زنبورعسل نمی باشد. روح کندو وظیفه هر یک از سکنه شهر را بر طبق استعدادهایشان معلوم می کند و  هر کس را به یک کار می گمارد.ما نمی توانیم بفهمیم قوانین شهر عسل که به وسیله روح کندو وضع شده است در کدام مجمع شورا مطرح می گردد و تصمیم به اجرای آن می گیرند و کیست که فرمان حرکت را در روز معین صادر می کند آری در کندو  مقدمات مهاجرت برای اطلاعات خدایی که سرنوشت زنبورعسل را در دست گرفته فراهم می شود. اگر دانشمندان به خاطر رسوباتی که از مکتب ما در فکر او وجود داشته با الهام از این مسئله سخن می گوید و ما با توجه به راهنمایی قرآن بسیار خوب درک می کنیم که این همه آوازه ها و بر نامه ها از کجاست و تنظیم کننده و فرمان دهنده کیست؟چه تغبیر زیبایی قرآن دارد( و او حی ربک الی النحل…! پروردگارت به زنبورعسل وحی و پیغام فرستاد.)هر چند آنچه درباره زنبور عسل ناگفته ماند بیشتر چیزی است که ما گفتیم اما روش تفسیری ما اجازه نمی داد که بیشتر از این موضوع فوق را دنبال کنیم ولی آیا همین که گفتیم برای پی بردن به عظمت پروردگار برای آنها که اهل اندیشه اند کافی نیست؟!! آری( ان فی ذلک لایه لقوم یتفکرون)

خواص غذایی عسل

سالها پیش در کشورهای اروپایی بخصوص در زمستان مردم با سوء تغذیه مواجه بودند زیرا مواد غذایی ضروری به بدن آنها نمی رسید. افرادی که حتی برای مدت کوتاهی عسل مصرف می کردند احساس تجدید قوا و نشاط داشتند ولی امروزه دلایل علمی برای آنها ارائه شده است. از حدود صد سال پیشتر قند و شکر تا حدودی جای شکر را گرفته است. مهاجرین به قاره آمریکا معمولاً سنت ها و برنامه های تهیه غذا و شیرینی خود را نیز به همراه برده اند. امروزه نیز بسیاری از شیرینیها و نان قندی ها به جای عسل استفاده می کنند.دکتر غذا شناس  معروف آمریکایی معتقد است تا جایی که امکان دارد از مصرف شکر سفید خود داری نموده و برای شیرین کردن غذا ها از عسل یا شیره میوه ها استفاده نمایید. چون مصرف بیشتر از اندازه  قندها باعث ایجاد اختناق در کبد و خستگی در لوزالمعده کرم خردگی دندان ها و خستگی مفرط و دیابت می شود. ولی کمی از آنها نیز باعث خستگی عمومی کاهش مقاومت فیزیکی کاهش توانایی فعالیت ها و افزایش احساس سرما و… می گردد.  بنابراین ما به قند نیاز نیاز داریم ولی باید مقدار منطقی و حتی الامکان از بهترین قندها( عسل ) استفاده نماییم.

درمان بیماریهای قلبی:

ثابت شده است که عسل به علت داشتن گلوکززیاد سهل التجزیه و انرژی زا بوده است و تأثیرات بسیار زیادی بر عضلات قلب و انواع بیماریهای قلبی وارد می کند. عسل باعث تحریک و تقویت قلب شده رگها را گشاد کرده و جریان خون را درون شریانهای انشعابی افزایش می دهد همچنین وضع فشار مایعات بدن را بهبود بخشیده  فشار خون را تنظیم کرده و از سکته قلبی جلوگیری می نماید. بنا به گفته پروفسور گرلوب اگر بیماران  قلبی روزانه ۴۰ الی ۵۰ گرم عسل به مدت دو ماه مصرف نمایند بهبود می یابند بطوری که ترکیبات خونشان به حرکت طبیعی بازگشته و مقدار هموگلوبین خون آنها افزایش می یابد و ضربات قلب نیز متعادل می گردد. دکتر ج ن توماس در مقاله ای در نشریه لانست می گوید: عسل در موارد ضعف قلب تأثیر زیادی در بازگردان فعالیت قلب و زنده نگه داشتن بیماران دارد. قلب نوعی عضله مثل سایر  عضلات بوده و مصرف عسل می تواند انرژی مورد نیاز عضلات خسته را تأمین کند. شیمرت از عسل برای تقویت قلب پس از یک عمل جراحی سخت استفاده می کرد و آن را به ۲۶ بیمار مبتلا به آنژین دویواترین۱۰ میلی گرم در روز تزریق کرد  که در بهبود وضعیت کلی آنها بسیار موثر بود. متس ۱۰ میلی گرم عسل را به مدت ۱۲ روز هر ۴ روز یکبار همراه saro phantion به بیماران  قلبی تزریق نمود و نتایج خوبی بدست آمد.

درمان بیماریهای خون

عسل تأثیر مثبتی بر میزان هموگلوبین خون دارد. در پرورشگاهها و خانه  و خانه های تندرستی سوئیس کودکان را به مدت ۴ یا ۵ هفته با عسل درمان می کنند. روزانه به کودکان ۵ تا ۱۲ ساله یک قاشق قهوه خو.ری تا یک قاشق سوپ خوری عسل داده می شود. مشخص شده است که میزان هموگلوبین خون این کودکان در هفته اول بالا رفته و به میزان ۷۵ درصد تا ۸۰ درصد افزایش یافته است. تأثیر عسل بر میزان هموگلوبین خون توسط ۴ اسپانیایی و استرالیایی نیز ثابت شده است. دو پژوهشگر با افزودن عسل به جای قند در شیشه شیر کودکان پیش رس نتایج بسیار خوبی بدست آورده اند. در یک تحقیق هموگلوبین خون ۳۰ پسر اتریشی اندازه گیری شده و طی ۶ هفته هر روز دو قاشق سوپ خوری عسل به پسران داده شده است. نتایج نشان داده که پسرانی که عسل مصرف کرده بودند قد، وزن  ، و رشد آنها افزایش یافته است.

درمان بیماریهای دستگاه گوارش:

عسل برای به کار انداختن دستگاه گوارش بسیار مفید است. تأثیر زیادی بر روی هضم غذا داشته و خوبست اگر مدام مصرف شود باعث فعالیت طبیعی هضم می گردد. به همین علت آن را از قدیم دوست معده می گویند. مشاهده بالینی نشان داده است که اگر عسل با سایر غذا ها مصرف شود اسدهای اضافی را کاهش می دهد و همچنین موقع عکسبرداری از معده از سولفات باریم که بر تنهایی در معده مانده و تصویر نیز واضح تر می گردد. عسل برای درمان امراض معده مانند: زخم معده، ورم معده، و روده د ارویی مفید بوده و به علت داشتن آهن منگنز به هضم غذا کمک می کند. ترشح شیره معده به حالت طبیعی بر گردانده و دردهای معده را از بین می برد.

درمان بیماریهای کبد:

عسل به علت ترکیبات شیمی و بیولوژیکی برای درمان بیماریهای کبد مفید است و علاوه بر اینکه به مصرف سلولهای بدن می رسد ذخایر گلی کوژن کبد را افزایش داده و عمل سوخت بدن را تشدید می کند. کبد سموم باکتریها را خنثی می کند. عامل اصلی مبارزه با سموم باکتریها است.عسل قدرت کبد را برای مبارزه با میکروبها افزایش می دهد. عسل دارای مقدار قابل توجهی گلوکز بوده است و به همین دلیل درمان بالینی از آن به روش تزریق استفاده  می شود.

درمان بیماریهای کلیه:

نوهول در سال ۱۸۱۳ به این نتیجه رسید که عسل بهترین ضد عفونی کننده مجاری ادراری برای بیماران کلیوی بوده است و پادزهر خوبی برای سموم مختلف بوده است. اگر به صورت مخلوط با آب مقطر مصرف شود باعث زیاد شدن ادرار، رفع تشنگی، و خرد شدن سنگهایکلیه و مثانه می گردد. عسل به ویژه برای کاهش درد توصیه می شود. ۲

درمان بیماریهای چشم:

در قدیم عسل یکی از بهترین داروهای موثر در درمان بیماریهای چشم مورد توجه بوده یکی از دانشمندان به نام هاو سرد در سال ۱۸۴۶ میلادی گفت: عسل شفا دهنده مخصوص سوختگی های چشم است. همچنین گیوکس دانشمند روسی رد سال ۱۸۹۸ طی مقاله ای اعلام گکرد که عسل داروی موثری برای معالجه آماس و التهاب چشم است. رد کنگره چشم پزشکی سنگاپور نیز یکی از دانشمندان مصری مصرف عسل را موفق ترین از داروهای شیمیایی دانست.مصرف عسل در درمان بیماریهای ناشی از کمبود ویتامین های A,B و به خصوص شب کوری موثر است. ابن سینا مخلوط عسل با آب پیاز ، شبدر و بید را برای درمان بیماریهای چشم توصیه کرده است. در قفقاز آمینی ئلوف برای درمان ورم پلک، ورم، زخم های  قرنیه و سایر بیماریهای  چشم از بیماری بر پایه عسل اوکالیپتوس استفاده کرده اند. همچنین در بخش چشم پزشکی بیمارستان محلی اورسا، زخم های گوناگون قرنیه را با پماد هایی بر پایه عسل معالجه کرده اند. در آغاز عسل مرهمی دارای ۳۰ درصد سولفیدین اضافه شد( عسل جایگزین وازلین) با این روش جراحات قرنیه با ترمیم زخم به خوبی درمان شدند.بیمارانی که دچار ورم قرنیه بودند با مصرف قطره چشم ۳۰ درصد سولفامید سدیم، پماد وازلین و سولفیدین نتیجه وی پی از استعمال پماد عسل و سولفیدین بهبودی کامل حاصل شد.

 خواص دارویی عسل

خواص دارویی اثبات شده عسل به شرح زیر می باشد.

  1. خواص ضد باکتری و آنتی بیو تیک و همچنین خاصیت ضد التهابی عسل از نظر علمی اثبات شده است
  2. گلوکز و فروکتوز عسل سریعاً جذب شده و به انرژی تبدیل می شوند.
  3. اعمال کبد را فعال کرده و در دفع سموم دودتوکسیشن از کبد موثر است.
  4. حرکت و ترشحات روده را بهبود می بخشد.
  5. عسل دارای یک اثر ملین بود و ترشح روده ها را تحریک می کند، فشار اسمزی بالا وجود ترکیبات معطر و استیل کولین باعث بروز این اثرات می شود

پیشنهاد محصول مرتبط :

zanbor1 زندگی عجیب زنبورعسل وخاصیت عسل                   zanbor1 زندگی عجیب زنبورعسل وخاصیت عسل

منبع:http://ivo-nkh.i

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

14 − 5 =