آخرين مطالب

دلیل کم مصرف شدن دان در مرغ های تخمگذار

دلیل کم مصرف شدن دان در مرغ های تخمگذار

CRD Poultry litter w500 دلیل کم مصرف شدن دان در مرغ های تخمگذار

شاید زمانی که مصرف دان پایین باشد مرغدار راضی تر باشد ولی اگر مقدار مصرف خیلی نزول کند موجب نگرانی می شود. در صورت وقوع این معضل رشد جوجه ها و نیمچه ها به خطر می افتد ولی در رابطه با مرغ تخم گذار تنها تولید تخم مرغ است که کاهش می یابد. مصرف کمتر دان همیشه علامت هشدار دهنده ی یک مشکل می تواند باشد. که دلایل آن بسیارند در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود:

دلایل:
۱- بیماری: اغلب اوقات کم مصرف نمودن دان توسط مرغ، اولین علامت وجود یک پدیده – ی عفونی فعال است.
۲- استرسی: تمام فاکتورهایی که سبب ناراحتی مرغ می شوند، همیشه همراه با نقصان اشتها و کاهش مصرف خوراکث می باشند.
۳- حرارت محیط: وقتی دمای محیط افزایش می یابد، مصرف دان کمتر می شود.
۴- انرژی خوراک: زمانیکه انرژی یک جیره ی غذایی زیاد باشد مصرف خوراک کمتر است مانند دان مرغی که حاوی مقدار زیادی ذرت و یا چربی افزودنی باشد.
۵- تحت رژیم بودن: وقتی مرغدار خود به محدود نمودن جیره اقدام می نماید، در این شرایط لازم است توجه شود که تغذیه ی مرغ ها کمتر از حد مجاز نباشد.
۶- اشتباه در مدیریت: تراکم بیش از اندازه در واحد سطح، نوک چینی غیر اصولی و غلط، کمبود دان خوری و آب خوری، تهویه ی ناکافی سالن و غیره نیز از علل کاهش مصرف خوراک هستند.
۷- عادرت: مرغ هایی که عادت به کم خوردن دارند، برای مدت طولانی اشتهای خود را ار دست می دهند.
۸- نور دهی: اگر ساعات نوردهی بدلیل جلوگیری از کانی بالیزم کاهش پیدا کند می تواند سبب نزول شدید مصرف دان شود. جهت رفع معضل کاهش مصرف دان، اگر مرغدار موارد فوق الذکر را بداند و آنها را همیشه در ذهن داشته باشد، می تواند دلیل کم مصرف کردن خوراک توسط مرغ ها را تشخیص داده و آن را بر طرف نماید. در صورت توزیع دان به روش دستی، چنانچه پرورش دهنده چندین بار در روز جهت تغذیه ی دان خوریها تردد کند، این کار نیز باعث تحریک مرغ ها به خوردن دان میشود. یکی از بهترین روش های برخورد با کاهش مصرف دان توسط مرغ ها استفاده از دان تقویت شده مخصوصاً به صورت پلت می باشد. یکی دیگر از روش های عملی جهت مصرف بیشتر دان فتوپریودیزم (استفاده از نور متناوب) است که شامل قطع و وصل چراغهاى سالان در ملوال شدہ میباشد. امروزه دستگاههای ارزان قیمتی در بازاروجود دارد که بطور اتوماتیک هر نوع وسیلهای برقی را در زمانهای دلخواه قطع و وصل می کنند.

پیشنهاد محصول مرتبط :

B MORG دلیل کم مصرف شدن دان در مرغ های تخمگذار

بازنشراز:جوجه-کشی.com/index.html

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

− 1 = 1